Delfi valimismootor

Delfi valimismootor andis mulle sellise vastuse.

Delfi avas valimismootori, mis peaks lihtsustama valijatel valiku tegemist, kuid jätab mitmeti soovida. Seoses sellega saatsin projekti eestvedajale alljärgneva kirja.

Saatja: Andres Laiapea
Saaja: Raimo Poom
Teema: Delfi valimismootor

Tere!

Märkasin, et olete koostanud Delfisse mingi nn. valimismootori, kuid jätnud sealt sihilikult välja kõik üksikkandidaadid ja kolm valimistel osalevat erakonda. Arvestades tõsiasja, et ainsa praegu Riigikogus esindamata erakonnana valimismootorisse kaasatud Eesti 200 avalike toetajate hulka kuulub ka tuntud ettevõtja ja investor Indrek Kasela, kes oli kuni hiljutise ajani Delfi Meedia omanikfirma Ekspress Grupp nõukogu liige, võib jääda paratamatult mulje, et Delfi üritab aidata sel moel kaasa nimetatud erakonna pääsemisele parlamenti. Hajutamaks kahtlusi, et tegemist on keelatud annetusega, mille tegemise eest võib juriidilisi isikuid karistada erakonnaseaduse kohaselt rahatrahviga kuni 15000 eurot, palun teil vastata mõnele küsimusele:

  1. Miks on valimismootorisse kaasatud ainult kuus erakonda?

Delfi vastaval lehel on küll kirjas, et kaasatud on erakonnad, mille “toetus peamiste avaldatavate reitingute järgi on viimastel kuudel näidanud, et neil on tõenäoline valimiskünnis ületada”, aga kogemus aastast 2019, kui täpselt sama põhjendusega olid kaasatud täpselt samad erakonnad, pidanuks ju näitama, et erakondade liigitamine arvamusküsitluste tulemuste alusel ei ole adekvaatne, sest Eesti 200, millele mõned küsitlused olid ennustanud parlamenti pääsemist, ei suutnud siis valimiskünnist ületada. Miks ei pöördutud nüüd pärast seda tagasi 2015. aasta mudeli juurde? Toona kaasati valimismootorisse kõik parlamendivalimistel osalenud erakonnad, mis vastasid saadetud küsimustikule ja olid avaldanud valimisprogrammi. Jääb mulje, et sellisest lahendusest loobuti 2019. aastal just selleks, et ainsa parlamendivälise n-ö “uue tulijana” saaks näidata Delfi valimismootori kasutajatele erakonda Eesti 200.

  1. Miks ei ole valimismootorisse kaasatud üksikkandidaate?

Hetkel kehtiv Riigikogu valimise seadus on näinud ette võimaluse osaleda valimistel ka üksikkandidaadina, kusjuures meid osaleb nüüd valimistel isegi rohkem kui erakondi. Mina isiklikult ei leidnud valimismootori küsimuste hulgast ühtegi nii keerulist, et ei oleks osanud sellele kuidagi vastata. Miks on selle valimismootori koostamisel üksikkandidaate täielikult ignoreeritud? Kas Delfi üritab täiesti teadlikult sisendada publikule arusaama, et üksikkandidaate ei ole mingit mõtet valida, sest nemad ju nagunii Riigikokku ei pääse, ning vaadata tasub ainult nende erakondade poole, mis tõenäoliselt künnise ületavad? Või levitate te sellist arusaama demokraatiast täiesti ebateadlikult, seda endalegi korralikult teadvustamata?

  1. Kuidas täpselt töötati välja selle valimismootori disain?

Mõtlen siinkohal mitte kujundust, vaid just seda, et kaasatud ei ole kõiki valimistel osalevaid erakondi ja täiesti välja on jäetud üksikkandidaadid. Miks valiti Delfi valimismootori jaoks just selline lahendus? Millistel kaalutlustel? Kelle idee see oli? Kes vastavates aruteludes osalesid? Kas esines ka mingeid eriarvamusi?

Andres Laiapea
üksikkandidaat Järva- ja Viljandimaa valimisringkonnas

One thought on “Delfi valimismootor”

Kommenteerimine on suletud.