Vastused MTÜ Loomus küsimustele

Loomade eestkosteorganisatsioonist Loomus pöörduti kõigi kandidaatide poole viie küsimusega, mis puudutavad nende seisukohti loomade ja keskkonna osas. Küsimusi aitasid neil koostada Varjupaikade MTÜ, Eesti Loomakaitse Selts ja Eesti Vegan Selts. Kõigi vastused avaldatakse hiljem spetsiaalsel veebilehel, kuid minu omad leiab juba siit.

  1. Kas Eestis peaks ilutulestiku laskmine ja pürotehnika müük olema rangelt piiratud?

Jah.

  1. Kas Eestis peaks kehtestama nimekirja loomaliikidest, keda võib lemmikloomana pidada?

Ei ole seisukohta. Vastus sõltub konkreetsest regulatsioonist. Võõrliikide osas võiks selline nimekiri muidugi olla, aga kohalike metsloomade ja -lindude puhul tuleks võimaldada loomade huvidest lähtudes kindlasti ka mingeid erandeid (vaata näiteks filmi “Laanetaguse suvi”).

  1. Kas loomade seksuaalne väärkohtlemine peaks olema loomakaitseseaduse põhjal määratletud looma suhtes lubamatu teona?

Jah. Algatasin ise juba 2011. aastal ühe sellesisulise pöördumise Riigikogu poole, kuid toona sellele vastava komisjoni nimel vastanud Jevgeni Ossinovski (SDE) ei pidanud seda siis vajalikuks.

  1. Kas Eestis peaks olema vibujaht keelustatud kõigile loomadele?

Jah.

  1. Kas keskkonda kahjustavad toidugrupid (liha- ja piimatooted) peaksid olema Eestis kõrgemalt maksustatud?

Ei. Inimese jaoks on oluline tasakaalustatud toitumine. Lihatooteid võiksid paljud küll vähem süüa, aga piimatooted on vajalik kaltsiumiallikas. Elukalliduse tõusu arvestades pooldan hoopis toiduainete käibemaksu alandamist.