Vallalehed ja valimisreklaam

Nagu kõik kampaaniameistrid hästi teavad, on maapiirkondades kõige tõhusam valimisreklaam see, mis ilmub kohalikes lehtedes, sest neid loevad inimesed tähelepanelikumalt kui muud meediat. Kusjuures eriti kasulikud on selles osas vallalehed, mis jõuavad tasuta enamasti omavalitsuse kõigi elanike postkastidesse, sealhulgas nendesse, millele pandud kleeps keelab toppida sinna tellimata reklaami. Seda silmas pidades uurisin eelmise aasta lõpus ka ise võimalusi avaldada sellistest väljaannetes väikeseid valimisreklaame.

Viljandi Linnaleht ise reklaame ei avalda, kuid ilmub ajalehe 1leht vahel (väljaandja Postimees Grupp), mis seda teeb. Sinna sain oma reklaamid sisse. Tasub märkida, et veebruaris rakendus seal valimisreklaamile juurdehindlus 50%. Kui vaadata, millises mahus praegu ajalehtedes valimisreklaame ilmub, tuleb sellest järeldada, et valimised on nende jaoks ilmselt hea äri.

Viljandi Valla Teataja enam tasulisi valimisreklaame ei avalda

Viljandi Valla Teatajast vastati, et nemad oma lehes ühtegi valimisreklaami ei avalda. Kohalike valimiste eel neid seal küll ilmus ja veel alles detsembris avaldati EKRE jõulutervitus, aga nüüd siis kehtestati selline piirang. “EKRE oma oli jõulusoov, ka teised erakonnad oleksid võinud seda teha. Aga nimed, numbrid ja programmid meie lehte ei tule,” selgitas vallavalitsuse avalike suhete spetsialist.

Vallalehe jaanuarikuu numbris ühtegi ostetud valimisreklaami tõesti ei leidu. Kui mitte pidada selleks suurt kuulutust 27. jaanuaril Riigikogu konverentsisaalis toimunud konverentsi “Intsest ja selle tagajärjed” kohta, mille korraldas üks Reformierakonna nimekirjas Tallinnas kandideeriv üliõpilane, kes töötab praegu Riigikogus erakonna fraktsiooni nõunikuna.

Küll on aga seal avaldatud artiklid vallavanemalt (Isamaa), vallavolikogu esimehelt (Reformierakond) ja ühelt vallavolikogu liikmelt (EKRE), kes nüüd kõik Järva- ja Viljandimaal kandideerivad. Nimetatud kolm erakonda on praegu ka ainsad, mis Viljandi vallas volikokku kuuluvad. Valimisreklaamide mitteavaldamisega anti seega sisuliselt eelis nende kandidaatidele.

Põhja-Sakala vallaleht Leole hakkas valimisreklaame avaldama

Põhja-Sakala vallalehe Leole reklaamide hinnakirjas oli juba varasemalt rõhutatud, et “ajalehes Leole ei avaldata kolme kuu jooksul enne valimisi mitte mingil kujul valimisreklaami või kandideerijate tutvustamist mõnes muus vormis või poliitiliste vaadete tutvustamisena määratletavat sisu.” Seda teades ei hakanud ma üldse uurima, kas saaks sinna reklaami osta.

Vallalehe jaanuarikuu numbris ilmus aga rubriigis “Saame tuttavaks” pikk intervjuu Keskerakonna ankrumehe Priit Toobaliga (justkui vajaks ta Põhja-Sakala elanikele tutvustamist). Veebruarikuu numbris avaldati kõigi kandidaatide nimed ja registreerimisnumbrid, aga ka Keskerakonna, EKRE ja sotside tasulised reklaamid.

Kontrollimisel selgus, et ülalpool tsiteeritud punkt oli juba eelmise aasta suvel vallavanema korraldusega kehtetuks kuulutatud. Nii et uued reeglid kehtivad nüüd valimisreklaamide kohta ka Põhja-Sakala kohalikus lehes.

Mulgi valla lehes Mulgi Sõna ei ole varem tasulisi poliitilisi reklaame minu meelest avaldatud (kohalike valimiste eel anti kõigile võrdselt ruumi oma nimekirjade tutvustamiseks) ja ka jaanuarikuu numbris neid ei olnud. Aga kontrollides vallavalitsuse vastavat korraldust, sealt nüüd tegelikult sellist piirangut ei leidnud. Nii et võib-olla oleks pidanud proovima ikkagi ka sinna reklaami tellida, praegu on seda teha juba liiga hilja.

Järvamaa kohalikes lehtedeski kehtivad erinevad reeglid

Paide Linnalehe ilmumine on hetkel katkenud, aga seal reklaami avaldamise kord ütleb selgelt, et seal “ei avaldata poliitiliste organisatsioonide (erakonnad ja valimisliidud), üksikpoliitikute, poliitiliste algatuste või kampaaniate ning valimistega seotud reklaami ega kuulutusi.”

Seevastu Järva Valla Leht ning Türi Rahvaleht seda teevad. Pöördusin sooviga oma valimisreklaami avaldamiseks detsembris mõlema väljaande poole. Türi Rahvalehe toimetajalt ma oma kirjale vastust ei saanud, aga ajalehe veebruaris ilmunud number on juba täis erakondade suuri valimisreklaame. Järva Valla Lehte läksid nii jaanuaris kui veebruaris sisse ka minu väikesed kuulutused.

Järva- ja Viljandimaa valimisringkonnas on seega seitse tasuta lehte. Minu reklaamid läksid sisse Viljandi linnas postkastidesse jõudvasse 1lehte ning Järva Valla Lehte. Viimase puhul on muidugi jama see, et seoses kasvanud kojukandekuludega seda enam elanikele postkastidesse ei panda, vaid jagatakse poodides, teeninduskeskustes ja raamatukogudes, mistõttu on selle loetavus kohalike elanike hulgas tõenäoliselt vähenenud.

Viide minu kampaanialehele ilmub pidevalt ka Sakala ja Järva Teataja kõige loetumal küljel, nimelt kuulutusteküljel, enamasti otse leinakuulutuste kohal. Ma ise arvan, et just see on kõige kuluefektiivsem reklaamipaigutus.

Kui keegi tahab minu valimiskampaaniat rahaliselt toetada, on seda võimalik teha ülekandega minu arvelduskontole LHV pangas. Konto number EE867700771001847339 (selgituseks palun märkida: annetus valimiskampaaniaks).

Reklaamikampaania lõpuspurt tuleb ilmselt Facebookis, ajalehtedesse on kõik vajalikud reklaamid juba ostetud, mingeid eraldi reklaammaterjale ma trükkida ei lase ja otsepostitust ei kasuta.