Stagnatsioonipartei ehitab suletud ühiskonda

Edastasin riigikogulastele enda arvamus Eesti Vabariigi põhiseaduse muutmise seaduse eelnõu (536 SE) kohta. Kui see teema eelmisel aastal Paides toimunud valimisdebatil tõstatus, ei arvanud ma, et keegi nüüd päriselt Eestis elanike hääleõiguse piiramisega tegelema hakkab. Ei tahtnud uskuda, et poliitikud nii vastutustundetud ja ignorantsed võivad olla.

Tere, lugupeetud riigikogulased!

Soovitan teil lükata tagasi Eesti Vabariigi põhiseaduse muutmise seaduse eelnõu 536 SE, sest sellega kavandatav Eesti elanike hääleõiguse piiramine oleks kontraproduktiivne, kahjustaks Eesti rahvusvahelist mainet ja positsiooni teiste riikide hulgas ning kätkeb endas potentsiaalset julgeolekuohtu.

Eelnõu seletuskirjast nähtub, et kavandatud muudatusega kaotaks kohaliku omavalitsuse volikogu valimisel hääleõiguse ligikaudu 72000 Eesti alalist elanikku. Selle muudatuse mõju ei ole samas sisuliselt analüüsitud. Minu hinnangul oleks see mitmes mõttes negatiivne.

  1. Soov piirata mittekodanike hääleõigust lähtub, nagu kinnitavad selle plaani eestvedajate avalikud sõnavõtud, kollektiivse karistamise põhimõttest, mis on täielikus vastuolus tänapäevase lääneliku arusaamaga arenenud liberaalsest demokraatiast. Kuigi seda muudatust põhjendatakse eelnõu seletuskirjas vajadusega kaitsta Eesti põhiseaduslikke väärtusi ja demokraatlikku õigusruumi, mõjuks see neid sisuliselt õõnestavalt, olles seega kontraproduktiivne ehk soovitule vastupidiseid tulemusi andev.

Eesti langeks selle tulemusel vältimatult ka rahvusvahelises demokraatiaindeksis, kus kuulutakse – eelkõige elanikkonna poliitilise osaluse ja poliitilise kultuuri näitajate tõttu – veel niigi “vigaste demokraatiate” hulka. Hääleõiguse piiramine kahandab veelgi elanikkonna poliitilist osalust, olles ühtlasi näide poliitilisest kultuuritusest. Seetõttu ei saa see jätta kahjustamata Eesti rahvusvahelist mainet.

Tasub arvestada sellega, et Euroopa Liidul on vaid mõned üksikud liikmesriigid, kus kolmandate riikide kodanikud ei saa kohalikel valimistel osaleda. Suurem osa Euroopa Liidu liikmesriikidest võimaldab osaleda kohalikel valimistel mittekodanikel. Suurem osa ülejäänutest, sealhulgas näiteks Saksamaa ja Prantsusmaa, on lahendanud antud probleemi sellega, et võimaldab topeltkodakondsust ja on lihtsustanud naturalisatsiooni korras kodakondsuse saamist. Arvestades, et Eesti ei plaani veel topeltkodakondsust seadustada, ühinetaks nüüd kavandatud muudatust tehes klubiga, mille liikmete arv on Euroopas tegelikult üsna väike.

  1. Seaduse rakendamine kätkeb endas potentsiaalset julgeolekuohtu. Kui 1993. aastal võeti vastu kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seadus, jäeti sellest viimasel hetkel välja mittekodanike õigus kohalikel valimistel kandideerida. Selle peale kutsuti Narvas ja Sillamäel ellu referendumid rahvuslik-territoriaalse autonoomia küsimuses. Kuigi nende tulemused kuulutati siis õiguskantsleri taotlusel riigikohtu poolt kehtetuks, näitab sellise aktsiooni toimumine, et need elanikud, kelle õigusi piirama asutakse, ei pruugi reageerida sellele positiivselt ega sellega lihtsalt vaguralt leppida.

Plaane piirata mittekodanike hääleõigust põhjendatakse enamasti jutuga, et Putini valijate osalemine kohalikel valimistel kujutab endast suurt ohtu Eesti julgeolekule. Kuid palju suurem on oht, et kavandatud muudatusega tõugatakse seda osa Eesti elanikkonnast, keda see õiguste piiramine otseselt puudutab, hoopis ise vaenuliku välisriigi mõjusfääri.

Vladimir Putin sai viimastel Venemaa presidendivalimistel 2024. aasta märtsis ametlike tulemuste kohaselt 75,2% Eestis antud häältest, kuid selle tõlgendamine kohaliku venekeelse elanikkonna suure toetusena tema režiimile on meelevaldne ja eksitav. Pigem võib väita, et suur enamus Eestis elavatest Venemaa kodanikest väljendas oma meelsust Putini režiimi suhtes sellega, et jättis nendel valimistel, mis ei olnud teatavasti vabad ega ausad, osalemata. Eestis käis siis valimas vaid 2438 Venemaa kodanikku, kellest Putinit toetas 1833. Seda on enam kui 16 korda vähem kui oli neid Venemaa kodanikke, kes hääletasid Eestis 2021. aasta kohalikel valimistel.

Eksitavad on ka väited, et Eestis elavad Venemaa kodanikud toetavad tugevalt Putini sõjapoliitikat Ukrainas. Riigikantselei tellitud avaliku arvamuse uuringute kohaselt on Eestis elavate Venemaa kodanike hulgas neid, kes mõistavad Venemaa sõjategevuse Ukrainas isiklikult hukka, olnud järjepidevalt palju rohkem nendest, kes seda toetavad. Värskeimad hetkel kättesaadavad andmed näitavad, et septembri lõpus toetas Venemaa sõjategevust Ukrainas pigem või täielikult kokku 10% Eestis elavatest Venemaa kodanikest.

Seega kujutab plaanitav Eestis elavate Venemaa kodanike, aga ka teiste riikide kodanike jätmine hääleõiguseta endast sisuliselt nende kollektiivset karistamist vaadete eest, mida suurem osa neist isiklikult ei oma. On täiesti loomulik, kui seda tajutakse ebaõiglasena ning see tõukab neid Eesti riigist ja ühiskonnast pigem eemale, kätkedes endas kahtlemata ka potentsiaalset julgeolekuohtu. Ei ole liialdus öelda, et selle muudatuse toetajad toimivad Kremli objektiivsete liitlastena, kes aitavad kujundada Eesti suhtes vaenulikult meelestatud viiendat kolonni, mida Putini režiim saab edaspidi soovi korral kergemini oma huvides kasutada.

  1. See kollektiivne karistamine oleks paljudele riikidele alandav ja solvav ning mõjutaks kahtlemata ka nende suhtumist Eestisse. Eelnõu kohaselt säilitaksid kohalikel valimistel hääleõiguse Eestis elavad Euroopa Liidu ja NATO liikmesriikide kodanikud. Selliseid riike on praegu kokku 36 (koos Eestiga), aga ÜRO liikmesriike 193. Seega on neid riike, mille kodanikke kavandatav hääleõiguse piiramine puudutab, kokku 157.

On täielik idiootsus kujutleda, et sellisel juba antud õiguse võtmisel ei saa olema Eestile mingeid diplomaatilisi tagajärgesid, sealhulgas tagajärgesid Eesti positsioonile ja võimele leida liitlasi erinevates rahvusvahelistes organisatsioonides. Selle mõistmiseks soovitan kujutada ette olukorda, kus mõni teine riik võtab Eesti Vabariigi kodanikelt oma kohalikel valimistel hääleõiguse põhjendusega, et soovitakse kaitsta enda põhiseaduslikke väärtusi ja demokraatlikku õigusruumi terroristlike režiimide mõjutustegevuse eest ning Eesti kodanikelt hääleõiguse võtmine on seejuures vaid “kollateraalne kahju”. Kas teie austus selle riigi suhtes kasvaks?

Tõenäoliselt aga juba saadeti nii mõnegi riigi saatkonnast sarnase sisuga ettekandeid oma välisministeeriumi seoses selle Riigikogu põhiseaduskomisjoni avaliku istungiga, kus kõnealust seaduseelnõu 12. novembril arutati.

  1. Arvestades, et Riigikogus esindatud erakonnad ei ole saanud valijatelt sellise muudatuse tegemiseks selget mandaati, võib see suurendada valijate pettumist Eesti poliitilises klassis. Sotsiaaldemokraatlik Erakond lubas alles eelmisel aastal oma valimisprogrammis säilitada “pikaajalise elamisloaga inimeste hääleõiguse kohalikel valimistel analoogselt praegu kehtiva korraga.” Keskerakond lubas “tagada mittekodanike ja alalise elamisloaga kolmandate riikide kodanike hääletamisõigus kohalike omavalitsuste valimistel.”

Reformierakond lubas küll peatada “terrorismi toetava ja terroriakte kasutavate riikide kodanike ja topeltkodakondsusega isikute valimisõiguse” ja Isamaa tühistada “Eesti suhtes vaenulike riikide kodanike õiguse hääletada Eesti kohalike omavalitsuste volikogude valimistel”, kuid kavandatud muudatusega mindaks sellest palju kaugemale. Eesti Konservatiivne Rahvaerakond on rääkinud kaua seda juttu, et kohalikel valimistel peaksid saama hääletada üldse ainult Eesti kodanikud. Nii et ka EKRE toetajad võivad näha praegu laual olevas konkreetses lahenduses hoopis enda reetmist.

Erakond Eesti 200 oma valimisprogrammis selles küsimuses siis küll otseselt mingit seisukohta ei väljendanud, kuid samas kuulutati: “Iga inimese elu peab olema Eestis kaitstud – tema õigused ja vabadused peavad riigi poolt olema kindlustatud ja tema kohustused selged. Iga inimese elu peab olema väärikas, ta peab tundma ennast võrdväärse ühiskonna liikmena, omama võrdseid võimalusi teistega, et tema potentsiaal saaks maksimaalselt realiseeruda ja ta saaks elada õnneliku inimesena. Ainuõige poliitika on see, mis kaasab ja kasutab ära kõigi ühiskonnaliikmete võimekust igapäevaellu panustada.” Kuidas sellise ilukõnega sobib kokku hiljuti sotsiaalmeedias nähtud juubeldamine plaani üle jätta 72000 Eesti alalist elanikku kohalikel valimistel hääleõiguseta, seda võib muidugi igaüks ise hinnata. Mulle tundub, et tegemist on poliitilise skisofreeniaga.

Mittekodanike kollektiivse karistamise korral tuleks hankida selleks kõigepealt valijatelt selge mandaat. Teha saaks seda näiteks rahvahääletusega Eesti elanike hääleõiguse piiramise küsimuses, mis võiks leida aset üheaegselt eelseisvate kohalike valimistega, nagu on kirjas praegu keskkonnas rahvaalgatus.ee toetusallkirju koguvas kollektiivses pöördumises Riigikogu poole.

Kõike eeltoodut arvestades soovitan teil antud eelnõu esimesel lugemisel tagasi lükata.

PS. Eelnõu seletuskirjas väidetakse, et seaduse rakendamisega ei kaasne täiendavaid kulusid. See on eksitav, sest seaduse rakendamine eeldab valijate nimekirjade koostamisel kasutatava infotehnoloogilise süsteemi ümberseadistamist, millega kaasnevad kulud.